Co zrobić, gdy kontrahent nie opłacił faktur na czas? Pomoże profesjonalna windykacja należności

Kultura współpracy w naszym kraju niestety wciąż daleka jest od ideału. Badania pokazują, że aż 34 % faktur w Polsce to zobowiązania płacone po terminie. Tymczasem jako przedsiębiorca sam musisz pilnować terminów; na przykład, by odprowadzać podatek. Sytuacja komplikuje się zatem, kiedy trafiasz na nieuczciwych kontrahentów. Nie daj się wodzić za nos i zadbaj o swoją firmę. Jedynym skutecznym sposobem na uporczywie niepłacących dłużników jest windykacja należności. 

Kto zajmuje się windykacją należności? 

Windykacją należności zajmują się wyspecjalizowane w tej dziedzinie firmy windykacyjne (lexlegisgroup.pl). Takie firmy dysponują odpowiednimi narzędziami oraz technikami (oczywiście zgodnymi z prawem), co pozwala na sprawne i szybkie wyegzekwowanie należności od dłużnika.

Ponadto pracownicy firmy windykacyjnej mogą się pochwalić wieloletnim doświadczeniem, kompetencjami i wiedzą. Twoje interesy reprezentują tylko wykwalifikowani prawnicy, którzy wyspecjalizowali się właśnie w tej dziedzinie. Wystarczy, że przekażesz firmie pełnomocnictwo, by mogła reprezentować cię na każdym etapie sprawy. 

Windykacja należności krok po kroku – jak wygląda cały proces?

Przede wszystkim nie powinieneś się wahać zasięgnąć porady. Zapoznanie się z twoim problemem i analiza sprawy jest bowiem całkowicie darmowa. Windykacja obejmuje szereg czynności, które mają prowadzić do pożądanego rezultatu, a więc odzyskania pieniędzy. Składają się na nią:  czynności prawne, procesowe i faktyczne. Proces może odbywać się na dwa sposoby, a mianowicie: drogą postępowania pozasądowego lub sądowego.

Współpraca z firmą windykacyjną wygląda następująco:

  • Darmowa wycena – na tym etapie przekazujesz pracownikom firmy wszelkie niezbędne informacje oraz dokumenty poświadczające istnienie długu. To czas na analizę sprawy i wycenę, a także podpisanie pełnomocnictwa.
  • Ostateczne przedsądowe wezwanie do zapłaty – kancelaria przygotowuje i wysyła dłużnikowi ostateczne przedsądowe wezwanie do zapłaty z zaznaczonym konkretnym terminem. 
  • Rozpoczęcie działań windykacyjnych – jeżeli dłużnik nadal nie zapłaci w terminie, to pracownicy przystępują do kolejnych działań. Oczywiście otrzymasz plan działania i będziesz na bieżąco informowany o wszelkich podejmowanych krokach. 
  • Etap II, twarda windykacja – jeżeli poprzednie czynności nie przynoszą rezultatów, to firma windykacyjna przechodzi do etapu tak zwanej twardej windykacji. 

Większość spraw, którymi zajmują się firmy windykacyjne, kończy się pomyślnie. Odzyskanie długu trwa zaś zdecydowanie krócej niż miałoby to miejsce, gdybyś sam się tym zajmował. Niekiedy samodzielne wyegzekwowanie pieniędzy jest wręcz niemożliwe. 

You may also like...