Prawa osób LGBT: walka o równouprawnienie i ochrona przed dyskryminacją

Walczyć o swoje prawa

Osoby LGBT+ (Lesbijki, geje, osoby biseksualne i transpłciowe) od wieków borykają się z dyskryminacją. Dopiero od kilku lat pole walki staje się szersze i bardziej dostrzegalne. Aktywiści walczą o to, bysłyszał o problemach i empatycznie do nich podchodzili. Jednakże, kwestia ochrony praw osób LGBT oraz walki o ich równouprawnienie to nadal aktualny temat, a wiele do zrobienia pozostaje.

Historia i dzisiejsza rzeczywistość

Homoseksualność w przeszłości była traktowana jako grzech i choroba. Lecz już w XVIII wieku w Europie pojawiły się ruchy, które dążyły do zniesienia kryminalizacji homoseksualizmu i uznanie praw dla osób LGBT. W Polsce, homoseksualizm zaczęto dekryminalizować dopiero w 1932 roku w II RP.

Dziś, w Polsce sytuacja wygląda w sposób bardziej złożony. W 2020 roku prezydent Duda podczas kampanii wyborczej zwrócił uwagę, że LGBT chce zniszczyć rodzinę, co wywołało protesty w kraju. W tej samej kampanii on i jego oponent, Trzaskowski, zajmowali się kwestią ideologii LGBT w szkołach. Co więcej, nie udało się przegłosować projektu “STOP LGBT”, który miał zakazać wychodzenie z tą ideologią na ulice i ujawnienie “niemoralnych treści” w mediach.

Kampania “Stop the Hate”

Kampania “Stop the Hate” (z ang. “Przestańmy nienawidzić”) ma na celu zwrócenie uwagi na potrzebę ochrony praw ludzi LGBT na całym świecie. Według World Health Organization (WHO), osoby LGBT są bardziej narażone na problemy psychiczne, przemoc, wykluczenie ze społeczeństwa czy dyskryminację w miejscu pracy. Ale czy mają one zagwarantowane prawa?

Zagwarantowanie praw

Zakaz dyskryminacji w miejscu pracy to minimum, które powinno być stosowane na całym świecie. Niemal wszystkie kraje członkowskie UE mają podobne przepisy, chociaż różne kraje stosują różne definicje dyskryminacji ze względu na orientację seksualną. Niemcy przykładowo, uznały związki partnerskie w 2001 roku, a rok później Holandia jako pierwszy kraj na świecie zalegalizowała małżeństwa homoseksualne. Kraje te rozszerzyły zakres praw o osoby LGBT+.

W Polsce sytuacja wygląda mniej korzystnie. Zgodnie z badaniami CBOS, jedynie ok. 20 proc. Polaków popiera związki jednopłciowe. Co więcej, brak ostrej walki z homofobią oraz blokowanie prób promowania idei równości powoduje, że dalszy rozwój na tym polu zostaje zahamowany.

Borba z dyskryminacją

Kampania “Stop the Hate” to wzbudzenie świadomości społecznej poprzez publikowanie zdjęć i filmów ludzi LGBT oraz ich historii, które opowiadają o codziennych doświadczeniach odrzucenia, przemocy i innych form dyskryminacji. W Polsce, wiele osób LGBT zmaga się z niezdrową i toksyczną atmosferą, która nie daje im szans na pełnoprawne życie. To nie tylko zatrzymanie rozwoju całego kraju, lecz też ludzkie tragedie.

Walczyć o prawa ludzi LGBT musi zacząć każdy z nas. Bez poparcia społeczeństwa, inicjatywy pozostaną jedynie w mejlach i na Twitterze. Wszystko zaczyna się od prostej, ale ważnej kwestii – zwykłego szacunku.

You may also like...